2021’de Etkili Olacak 5 WEB Tasarım Trendi

2021 Web Sitesi Tasarım Trendleri

Her geçen yıl teknolojinin değişmesi web ortamında tasarımların değişmesine neden olmaktadır. Bu değişimlerin genel olarak adlandırmasına da “Web Tasarım Trendleri” adı verilir.

Özellikle geçtiğimiz yılın çalışma dinamiklerini tamamen değiştirdiği bir dönemden geçerken biraz da buna mecbur kalınmış gibi oldu. Dijitalin önemini en yoğun şekilde hissettiğimiz bu dönemde web sayfalarının görünümlerinde farklılaşan tasarımları açık bir şekilde gözlemlenebiliyor. Peki 2021 yılının trendlerinde bizi neler beklemekte?

Bir web sitesinde, sizi ziyaret eden kullanıcıyı sitenizde tutabilmenin belli başlı değişmeyecek maddeleri vardır. Bunlar; kullanıcı dostu gezinme, veri güvenliği -ki son zamanların en çok tartışılan ve ikileme düşülen konularından birisi- hızlı yüklenme ve arama motorları ile optimize edilmiş web siteleri hep tercih edilecektir. Şimdi gelelim 2021 trendlerinde bu senenin en çok kullanılacak olan maddelerine.

Koyu Mod

2021 Web Sitesi Tasarım Trendleri

Yıllardan beri en çok kullanılan, risksiz ve rahat uyarlanabilen 2021 Web Sitesi Tasarım Trendleri beyaz zemin, yerini yavaş yavaş koyu moda bırakacak gibi. Özellikle sosyal mecralara gelen (Instagram, Facebook, Whatsapp, Twitter vb.) koyu mod tasarımı ziyaretçiler tarafından göze hoş gelen bir tasarım haline büründü. Göz yormaması ve daha az şarj harcadığını söyleyen çoğu web tasarımcı bu koyu mod’da ısrarcı olacak gibi.

Kolaj Tasarımı

2021 Web Sitesi Tasarım TrendleriKolaj tasarımları, özellikle göze hitap eden çalışmalar olduğu için sosyal medyada sıkça kullanılmaya başlanmıştı son 2-3 sene içinde. İlham verici fotoğraflarla beraber yazının içine aktarılmasıyla okuyucu direkt olarak çekebilen bir tasarım yapısına sahip. Pinterest gibi fotoğraf başlıklı mecralarda sıklıkla kullanımına başvurulması, web tasarımının 2021 trendlerinin önemli adımlarından biri olacak gibi duruyor.

Minimalist Tasarımlar

2021 Web Sitesi Tasarım TrendleriMinimalist stiller her devirde oldukça zarif ve dikkat çekici olmuştur. Kısaca açıklamak gerekirse stratejik bir yol izleyerek en az görüntüyle en iyi etki vermek diyebiliriz. Yalnız dikkat edelim, ne kadar az o kadar iyi değil; en az görüntüyle en iyisine ulaşmak. Son senelerde genellikle ev yaşantısı için kullanılan bu “minimalist” tabir 2021 yılının web tasarım trendine de girecek gibi. Bir web sitesinde minimalizme ulaşmanın en hızlı yolu, büyük paragrafları bir video klip veya görüntü biçiminde görsel içerikle değiştirmekten geçiyor.

Animasyon Kullanımı

2021 Web Sitesi Tasarım TrendleriAnimasyon kullanımı, sitenize gelenlerin ilk bakışta dikkatini çekebilecek hareketli videolar olarak tanımlanabilir. Sitenizin içeriği neyle alakalıysa ona göre bir animasyon koymanız sizin için bir artı olabilir. Bir animasyon sayesinde ziyaretçinizin dikkatini nereye çekmek istiyorsanız oraya dikkat çekme imkânı sunabilir.

Düzen Hastaları için Asimetrik Düzen

2021 Web Sitesi Tasarım TrendleriEğer düzen hastasıysanız bu madde sizin için pek iyi olmayabilir ama siteniz için gerçekten etkili, dikkat çekici ve sıra dışı gözükebilir. Asimetrik düzenin avantajı şudur. Sizi daha farklı gösterir ve farkındalık katar. Her sitenin kendine özgü dengesi olabilir. Siz kendi siteniz için asimetrik bir düzen oluşturacaksanız eğer buna dikkat etmelisiniz. Ne kadar farklı görünse de kullanımı bi’ o kadar zordur çünkü. Eğer ipin ucunu kaçırırsanız, minimalist düzenin dışına çıkarak sayfanızı karışık hale getirirsiniz. 2021’in trendi olma yolunda emin adımlarla ilerlediği bariz bir şekilde açık.

İşte 2021 yılında trend olabilecek web sitesi tasarımları bu şekildeydi.

 

Etiketler: , , , , , ,