Duyarlı Web Tasarım Neden Önemlidir?

duyarlı web tasarım neden önemlidir?

Duyarlı web tasarımı ya da bir diğer adıyla responsive web sitesi tasarımı günümüzde öne çıkan kavramlardan biridir. Duyarlı web tasarımına sahip web sitelerini geliştirmek web sitesi oluştururken göz önünde bulundurulması gereken stratejilerdendir.

Duyarlı Web Tasarım Nedir?

Duyarlı web tasarım, sitenin farklı cihazlarda okunmasını kolaylaştıran bir web tasarımıdır. Yani, aynı web sitesinin işletim sistemi, çözünürlük ve ekran formatı ne olursa olsun farklı cihazlarda görüntülenebileceği anlamına gelmektedir. Bu durumda duyarlı web tasarımına sahip bir site, masaüstü bilgisayar, tabletlerde ve akıllı telefonlarda en iyi şekilde görünebilir ve kolaylıkla kullanılabilir hale gelmektedir.

Duyarlı tasarımın özü, sahip olduğunuz minimum görüntüleme alanı ile küçük bir ekranda profesyonellerin en önemli alan ve içerik öğelerini belirlemeleridir. Duyarlı bir web tasarımına sahip olmak sitenizin kullanılacak cihazın türüne göre uyum sağlaması ve iyi bir kullanıcı deneyimi sunması şeklinde tasarlanmasıdır. Duyarlı bir sitenin amacı, sitenin kullanıcı dostu kalmasını ve farklı cihazlardan erişim sağlandığında bu farklı cihazlara en iyi şekilde yanıt verebilmesini sağlamaktır. Böylece duyarlı web sitesi tasarımı kullanıcılara en iyi deneyimi sunmayı hedefler.

Duyarlı Web Tasarımın Önemi

Günümüz değişim koşullarına ayak uyduran modern siteler kullanıcıların dikkat ve konumları için birbirleriyle rekabet etmektedirler. Aynı zamanda kullanıcılar da sitelerle etkileşime girmenin ne kadar kolay olduğu konusuna giderek daha fazla eleştirel yaklaşmaktadırlar. Site kullanımı ne kadar basit ve rahat olursa, siteye erişim kitlesi de o kadar fazla olur.

Daha önce, mobil kullanıcı kitlesi nispeten küçükken web sitelerin duyarlı bir tasarıma sahip olması son derece gerekli bir şey olarak görünmüyordu. Şimdilerde ise sitelerin uyarlanabilirlik konusu gündeme getiriliyor. Bu noktada web sitesinin geliştirilmesinin başlangıcında müşteriye verilen brieflerde duyarlı web site tasarımı en başlarda yer alan noktalardan biridir.

Mobil kullanıcı kitlesinin sürekli büyümesi onların ihtiyaçlarını göz ardı etmemesini gerektiriyor. Bu nedenle web site geliştiricilerinin sitelerin taşınabilir cihazlara uyarlaması son derece önemlidir. Her geçen yıl mobil cihaz kullanımının artması mobil trafiğini de artırmaktadır. Dolayısıyla kullanıcı sadakati de oluşturacağınız sitenin mobil cihazlarda veya tabletlerde nasıl gözükeceğiyle bağlantılıdır diyebiliriz. Sitenizin duyarlı bir tasarıma sahip olup olmaması kullanıcıların sitede ne kadar zaman geçirecekleri, şirket hakkında nasıl bir fikir oluşturacakları ve hedeflenen eylemi yapıp yapmayacaklarında kritik bir rol oynamaktadır.

Duyarlı web site tasarımına sahip olmayan site, ister istemez mobil kullanıcılarını kaybediyor. Ayrıca, site yalnızca hedef kitlesini kaybetmekle kalmıyor aynı zamanda arama motoru sıralamasında da arka planlara atılıyor. Günümüzde arama motorları sitelerin duyarlı tasarıma sahip olup olmamasına dikkat etmektedir. Duyarlı web tasarımlı bir site diğer sitelere göre daha iyi bir sıralama potansiyeline sahiptir. Arama motorları öncelikle duyarlı bir tasarıma sahip olan içerikleri analiz etmektedirler. Yani, duyarlı web tasarımı daha fazla kullanıcıya ulaşmanıza yardımcı olmaktadır.

Duyarlı web sitesi tasarımına sahip olunmaması nedeniyle tüm arama motoru tanıtımları zarar görmektedir. Akıllı telefon veya tabletlere uyarlanmamış web sitelerini masaüstü bilgisayarlardan bulmak daha zordur. Bunun sonucu olarak da kullanıcı kitlesi daralıyor ve işletme potansiyel müşterileri kaybediyor. Çeşitli cihaz türleri ile uyum göstermeyen siteler özellikle mobil cihazlarda görüntülenmek için yetersiz şekilde uyarlanmıştır. Bu şekilde metnin okunaklı olmaması, görüntülerin tüm ekranı kaplaması ya da kalitesiz olması gibi sorunlarla karşılaşmak mümkündür. Bu nedenle bu tür olumsuzluklardan kaçınmak ve sitenizi en iyi şekilde kullanıcılara sunmak için duyarlı web tasarımına uygun siteler geliştirmek bir zorunluluk haline gelmektedir.

Duyarlı Web Tasarımın Avantajları

Duyarlı web tasarım herhangi bir cihaza uyum sağlayan sayfa tasarımı, okunabilir yazı tipleri, medya öğelerinin optimizasyonu, yetkili metin biçimlendirme, anlaşılır site biçimi, fare tıklamalarının yanı sıra dokunma ve tıklama için ayarlama ve minimum veri girişi ihtiyacını karşılamaktadır. Günümüzde, arama motoru sıralamalarında ön plana çıkmak, rakiplerinizin önüne geçmek, daha fazla kullanıcı elde etmek, kullanıcıların sitenizde daha fazla vakit geçirmesini sağlamak gibi ve benzeri başarı kriterlerini elde etmek sitenizin duyarlı bir web tasarımına sahip olmasına bağlıdır.  Bu durumda web tasarımının her cihaz türüne uyumlu bir şekilde geliştirilmiş olması kullanıcıları memnun etmenin yanı sıra işletmenize sağlayacağı birçok fayda da bulundurmaktadır. Duyarlı web tasarımının size sağladığı avantajlardan bazılarını aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür.

  1. Kolay kullanım arayüzü sunmaktadır. Sitenizi ziyaret eden kullanıcılar sitenizi daha kolay bir şekilde kullanma imkanına sahip olacaktır.
  2. Yüksek sıralama potansiyeline sahip olmak. Her cihazla uyumlu bir web tasarımı geliştirmek arama motoru sıralamalarında önlerde yer almanızı sağlayacaktır. Bunun nedeni ise arama motorlarının site içeriklerini analiz ederken duyarlı web tasarımına sahip sitelere öncelik vermesidir.
  3. Kullanıcı artışı sağlamaktadır. Kullanıcılar her çeşit cihazdan sitenize kolaylıkla ulaşabilecekleri için site trafiğiniz artacaktır. Özellikle mobil kullanıcı kitlesinin günümüzde giderek artması size büyük bir avantaj sağlayacaktır. Bu durumda da rekabet avantajına da sahip olacaksınız.
  4. Veri takibinde kolaylık. Duyarlı web tasarımı verilerinizi daha hızlı ve kolay bir şekilde analiz etmenize yardımcı olmaktadır.
  5. Kullanıcı sadakatini geliştirmek. Sitenizin her cihaz türüne göre uyumluluk sağlaması kullanıcıların sitenizde daha fazla vakit geçirmesine neden olacaktır. Kullanıcıların sitenizde daha fazla vakit geçirmesi hedeflemiş olduğunuz faaliyetleri gerçekleştirmelerine olanak sağlamaktadır. Böylece sitenizden memnun olan kullanıcıların sadakatini geliştirmek de mümkün olacaktır.
Etiketler: , , , , ,