Kullanıcı Dostu Web Tasarımı için 4 İpucu

Kullanıcı Dostu Web Tasarımı için 4 İpucu

Kullanıcı Deneyimi Optimizasyonu (UX- User Experience), kullanıcıların web sitesindeki davranışlarını analiz edip yorumlamaya ve sonuç olarak iyileştirmeler yaparak çözüm üretme sürecidir. Değişen kullanıcı beklentileriyle sürekli gelişim içinde olan, güncel kullanım alışkanlıkları ve güncel teknolojik gelişmeler ile web sitesinin ve tasarımının tüm yeniliklere uyum sağlaması gerekir. Bu sayede hedeflenen dönüşüm oranlarının artması hedeflenir. Web sitesi tasarımında işinize yarayacak 4 ipucunu derledik.

1. Kullanılabilirlik

kullanici-dostu-web-tasarimi-icin-4-ipucu-1

Web sitesi tasarımında en önemli adımlardan birisi yapılan web sitesinin farklı arama motorlarında ve farklı araçlarda (bilgisayar, telefon, tablet) kolay bir şekilde kullanılmasıdır. Kullanıcı deneyimini geliştirmek sadece tasarım ve görsellikle değil arka plandaki teknik çalışmaların da olduğunu unutmamak gerekir. Siteye gelen ziyaretçilerin aradıklarını en hızlı ve en kolay biçimde bulabilmesi, sayfa geçişlerinde beklememeleri kullanıcı deneyimini arttırmada önemli rol oynamaktadır.

2. 3 Tık Kuralı

kullanici-dostu-web-tasarimi-icin-4-ipucu-2

Web tasarımında en dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da web sitesini ziyaret eden kullanıcıların aradıkları bilgi, ürün ya da hizmete en hızlı şekilde ulaşmasıdır. Ziyaretçilerin istedikleri bilgi, ürün veya hizmeti için çok fazla tıklama yapmak zorunda olması dönüşüm oranlarını düşürmektedir. Bu sebeple geliştirilen 3 Tık Kuralı, ziyaretçilerin ulaşmak istedikleri bilgiye en fazla 3 adımda tamamlayarak daha kullanıcı dostu olmayı hedeflemektedir. Hızlı bir şekilde aradıklarına ulaşan kullanıcılar hem verimli bir ziyaret geçirmiş olmakta hem de daha sonra bu web sitesine dönme oranları diğerlerine göre fazla olmaktadır.

3. Basitlik

kullanici-dostu-web-tasarimi-icin-4-ipucu-3

Basitlik kavramını web sitesi tasarımı başlığında farklı açılardan incelemek mümkündür. Öncelikle web sitesinde kullanılan renkler olarak bakacak olursak, web sitesi tasarımında çok fazla renk kullanmak kullanıcılar tarafından göz yorucu ya da karmaşık olarak algılanabilmektedir. Belirlenen bir renk kartelasıyla maksimum 5-7 arasında renk kullanarak tüm sayfalarda aynı temayı kullanmak faydalı olacaktır. İkinci olarak bahsedebileceğimiz detay yazı biçimleri; web sitesinde yazı biçimleri ve fontlarda farklılığa gitmemek faydalı olacaktır. Hedef her zaman kullanıcının dikkatini dağıtacak her şeyden kaçmaktır. Konu yazı biçimleri olduğunda da en fazla 3 yazı tipi yeterli olacaktır. Son olarak görsel hiyerarşi, web sitesi tasarlamasında görsel ögeleri öncelik sırasına göre renk, boyut ve tasarım açısından düzenlemektir. Ziyaretçilerin web sitesinde ilk görmeleri istenilen yerlere yönlendirme hedeflenebilir.

4. Faydalılık

kullanici-dostu-web-tasarimi-icin-4-ipucu-4

Web sitenize gelen ziyaretçilerin siteye gelmelerinden daha önemli bir şey varsa o da ziyaretçilerin beklentilerini karşılayabilmektir. Kullanıcıları aradıkları bilgiye uygun, kaliteli içerikler sunabilmek, fayda sağlayabilmek kullanıcı deneyimi açısından önemli bir yere sahiptir. Kullanıcıların ulaşmak isteği bilgiyi en kısa yoldan sağlamak, ürün, bilgi veya hizmet ile alakalı blog yazıları eklemek, bilgilendirici videolar eklemek, sosyal medya hesaplarını aktif kullanmak ve bunları web sitesine entegre etmek faydalılık açısından yararlı olacaktır.

Etiketler: , , , , , , ,