Mobil Uyumlu Bir Web Sitesi Geliştirmek İçin Dikkat Edilmesi Gereken 8 İpucu

Mobil Uyumlu Bir Web Sitesi Geliştirmek İçin Dikkat Edilmesi Gereken 8 Nokta

İnternet trafiğinin yarısından fazlasının mobil cihazlardan geldiğini biliyor muydunuz? Bu durum, web siteniz mobil cihazlar için optimize edilmemişse, çok fazla potansiyel trafiği kaçırdığınız anlamına geliyor. Bunun da ötesinde Google, mobil cihazlara öncelik veren bir dizini kullanarak web sitelerini mobil formatlarına göre sıralandırıyor. Bu nedenle de mobil uyumlu bir web sitesi olmadan iyi bir sıralama elde edemezsiniz. Bunun için verimli çalışan ve mobil uyumlu bir web siteye ihtiyacınız vardır.

Peki, sıralamalarda üst sıralarda kalmak için mobil uyumluluğunuzu nasıl geliştirebilirsiniz? Yazımızın devamında duyarlı bir tasarımın nasıl kullanılacağına ve mobil uyumlu web sitesi hazırlamak için uyulması gereken 8 adet ipucuna beraber bakacağız.

Mobil Uyumlu Web Sitesi Oluşturmak İçin 8 İpucu

1. Hızlandırılmış Mobil Sayfaları (AMP’ler) Kullanın

Normal bir mobil duyarlı tasarım biçimine ek olarak, web sitenizdeki belirli sayfaları hızlandırılmış mobil sayfalar (AMP’ler) olarak ayarlayabilirsiniz. AMP’ler, yalnızca temel öğeleri tutan sayfaların sadeleştirilmiş sürümleridir.  AMP’lerin birkaç farklı avantajı vardır. İlk avantaj görseldir. Daha az bilgi ve küçük ekrana yerleştirilmiş daha az grafikle, AMP’ler insanların gözünü yormaz. Diğer bir avantaj ise AMP’lerin sayfaların daha hızlı çalışmalarına ve daha az veri kullanmalarına yardımcı olmasıdır.

2. Sayfa Yükleme Hızını Optimize Edin

Sitenizi mobil uyumlu yapmak için sayfa yükleme hızı her zaman önemlidir. Çoğu kullanıcı sayfaların iki saniye içinde yüklenmesini bekler. Bu süre sadece mobil olarak optimize edilmemeli masaüstünde de sayfanızın çok hızlı bir şekilde açılması gerekir. Ancak yine de mobildeki performansınız çok daha önemlidir. Mobil aramaları kullanıcılar genellikle dışardayken gerçekleştirir ve sunucunun yanıtını masaüstü sürümden daha hızlı bir şekilde görmek isterler.

Peki, sayfa yükleme hızını iyileştirmek için neler yapılabilir?

  • Görüntüleri sıkıştırmak
  • Yönlendirmeleri sınırlamak
  • Kaynak kodlarını küçültmek
  • Web sayfalarınızı önbelleğe almak

3. Her Şeyi Uygun Şekilde Ölçeklendirin

Web siteleri tasarlanırken bir bilgisayarda tasarlanıyor ve mobil uyumlu sitelerde bu masaüstü bilgisayarda hazırlanıyor. Ancak bilgisayar monitöründe çalışırken bir içeriğin telefonlarda nasıl görüneceğini unutmak ve doğru ölçeklendirmek unutulabilecek bir durum olabilir.

Bunu telafi etmek için her şeyi farklı şekilde ölçeklendirmek gerekir. Bu çalışma metinle başlar. Kullanıcıların okumasını istediğini her şey, büyüteç kullanmadan görebilecekleri kadar büyük olmalıdır. Kimsenin ekrana bakması için ekstra çaba sarf etmesine gerek yoktur. Aynı durum butonlar için de geçerlidir. Kullanıcıların tıklamasını istediğin tüm butonlar, parmaklarının kolayca dokunabileceği kadar büyük olmalıdır. Hepimiz bir pop-up reklamında çarpıya tıklamayı denedik ve maalesef başarısız olduk çünkü karşımıza çıkan pop-up’lar oldukça büyüktü.

4. Pop-Up’lardan Kaçının

Pop-up’lar söz konusu olduğunda, mümkünse bunları tamamen kaldırmak faydanıza olacaktır. Bilgisayarda tüm ekranı kaplamayan bir açılır pencere görüntüsü yeterince kolay kapanabilir olabilir fakat telefonlarda ve tabletler de bu durum böyle değildir. Mobilde açılır pencereleri kapatmak çok zor olabilir. X’i tıklanacak kadar büyük yapsanız bile, onu o kadar küçük ekranda bulmak ve tıklamak her zaman kolay değildir ve kullanıcılar çoğu zaman bu açılır pencerelere tıklarlar. Genel olarak, mobil pop-up’lar kullanıcılar için her şeyden daha çok fazla hayal kırıklığı yaratma eğilimindedir.

5. Formları Basitleştirin

Pop-up’lar, kullanıcıların mobil cihazlarda zor anlar yaşayabileceği tek şey değil. Çevrimiçi formlar da doğru kullanılmazsa sorunlara neden olabilir. Pop-up’lardan farklı olarak, yine de formları tamamen ortadan kaldıramazsınız. Genellikle potansiyel müşteriler oluşturmak veya kullanıcıların satın alma işlemlerine yardımcı olmak için bunlara ihtiyacınız vardır.

O halde çözüm, formlarınızı olabildiğince basit hale getirmektir. Çok fazla bilgi gerektiren veya doldurulacak çok sayıda kutu içeren formlar oluşturmayın. Büyük butonlar ve metin kutuları ile bunları olabildiğince minimalist yapın, böylece kullanıcılar bunları kullanarak kolay bir zaman geçirsin.

6. Büyük Metin Bloklarını Ortadan Kaldırın

Mobil cihazlar da kullanıcıların zorlandığı bir başka şey de büyük metin bloklarıdır. Büyük metin blokları bir bilgisayarda bile web tasarımı için pek uygun değildir, ancak mobil cihazlar için oldukça kötü bir görüntü oluştururlar. Yüzlerce kelimeyi aynı anda küçük bir telefon ekranına sığdırmaya çalışmayın. Bunun yerine, amacınızı iletmek için olabildiğince az metin kullanmayı hedefleyin. Kesinlikle çok fazla bilgi aktarmanız gerekiyorsa, okumayı kolaylaştırmak için elinizden geldiğince bölün.

Metninizi bölebileceğiniz bazı yollar şunlardır:

  • Paragraflarınızı kısa tutun
  • Araya giren görüntüler ve videolar ekleyin
  • Madde işaretli ve numaralı listeleri dahil edin

7. Menüleri ve Gezinme Çubuklarını Basitleştirin

Web sitenizdeki işleri basitleştirmenin bir başka yolu da menülerinizi ve gezinme çubuklarınızı optimize etmektir. Bilgisayarlarda, ekranın üst kısmına uzun bir sekme dizisini uzatabilirsiniz ancak ekranın üst kısmının genellikle üç inçten daha geniş olduğu mobil cihazlarda bunu yapamazsınız. Gezinme çubuklarınızı yeniden biçimlendirmenin ilk yolu, kullanıcıların genişletmek için tıklayabilecekleri bir menü barı oluşturmaktır. Ancak bir menü genişletildiğinde bile çok fazla sekme listelemediğinizden emin olun.

8. Sık Sık Mobil Test Yapın

Web sitenizde mobil uyumluluğu sağlamanın son yolu, onu sık sık test etmektir. Bunu, web sitenizin mobil uyumluluğunu derecelendirecek ve onu nasıl iyileştirebileceğiniz konusunda önerilerde bulunacak olan Google’ın mobil uyumlu test aracı ile yapabilirsiniz.

Etiketler: , , , , ,