İkon Kullanımının Gücü

İkon kullanımının gücü

Başta web tasarım olmak üzere pek çok dijital ve basılı tasarımlarda ikon kullanımının gücü artmaya başlamıştır. İkonlar doğru kullanıldığı takdirde, tasarımınızın estetiği açısından tamamlayıcı bir rol oynayacaktır ve daha iyi kullanıcı deneyimini sağlayacaktır. İkon kullanımı, tasarımın bütününe baktığından aslında oldukça etkileyici bir güce sahiptir.

İkon Kullanımının Temel Kuralları

  • İkonları bir ürün tanıtımı, hizmet özelliklerini listeleme ya da adım adım bir hedefe ulaştırma işlemlerinde kullanabilirsiniz. İkon kullanımı hedef kitleye tasarımın içeriği hakkında bilgi vermek için güçlü, modern ve iyi bir yoldur. İkonlar aslında hedef kitlenin tasarıma baktığında hızlıca aradığını bulmasına veya fikir edinmesine yardımcı olur.
  • İkonları web tasarımda linklerinizi ya da link eylemlerinizi tanımlamak ve kuvvetlendirmek için kullanabilirsiniz. Her gün sürekli girip baktığımız youtube, facebook, twitter gibi sosyal medya kanalları da bugün ikon kullanımının gücünden yararlanıyor ve linklerin yanında tanımlayıcı ikonlar kullanıyorlar. Yazı yerine sadece ikon kullanmamaya dikkat etmelisiniz.
  • İkon bir logoyu temsil edebilir. Ancak ikonları tasarımınızın merkezi haline getirmemelisiniz. İkonları sadece destekleyici bir güç olarak kullanmalısınız.
  • İki türlü ikon formatı vardır. Birincisi ikonun resmi, ikincisi ise ikonun sayısal halidir. Mümkün olduğunca resim ikonu yerine vektörel ikonlar tercih edebilirsiniz. Web tasarımı için vektör ikon fontlarından yararlanabilirsiniz. Vektör ikonlar hem büyük hem de küçük boyutlarda hiçbir bozulmaya uğramayacağı için dokümanınızın ağırlığını azaltacak ve temiz bir görüntü elde etmenize olanak sağlayacaktır.

Site ikonunun karşılığı İngilizce bir terim olan ”favorites icon’dur.” Site ikonu; kullanıcılar tarafından ziyaret edildiği sırada adres çubuğunda belirmektedir. Site ikonu simgesini sık kullananlara eklediğinizde site adınızın baş kısmında devamlı olarak çıkacaktır. Web siteniz için bir simge anlamını taşıyan bu ikonlar Türkçe de sık simge olarak karşılık bulurlar. Site ikonu kullanmak kullanıcıya birçok avantaj sunar.

Site İkonu Kullanmanın Avantajları
  • Web sitenizin kullanıcılar tarafından kolaylıkla bulunmasını sağlar.
  • Web sitenizin bir marka haline gelmesinde büyük rol oynar.
  • Profesyonel ya da amatör tüm web sitelerinde kullanılması gerekmektedir.
  • Web site ziyaretçileriniz sitenizin kısa yolunu masaüstüne oluşturdukları takdirde web siteniz, site ikonunuzun resmi ile kısa yol olarak masaüstünde yer alacaktır.
Site İkonu Kullanmanın Seo İle İlişkisi

Web sitelerinin kullanıcıların aklında kalabilmesi için markaya ait logo kadar site ikonu’da önem taşımaktadır. Dijital platformlarda ortaya çıkan site ikonu özelliği web teknolojilerinin seo’ya etkisi açısından da kullanılmalıdır. Kullanıcıların hafızalarında yer sahibi olan web siteleri, bu şekilde dolaylı yoldan seo açısından da faydalı olmaktadır. Ancak dolaylı yoldan bir etkiye sahiptir direkt olarak bir etkisi bulunmamaktadır.

İkon kullanmanın gücünü her alanda görebilmekteyiz. En çok etki alanına sahip olan web sitelerinde içeriğe yakın ikonlar kullanılması gerekmektedir. Bir site ikonu kullanacaksanız eğer web sitesinin tagleri arasına bir kod eklemeniz gerekecektir. Kodlarınızın her bölümü sembolünüzün yerini belirlemektedir. İkon kullanımının gücü, web dünyasındaki değerinden bahsettik.

Etiketler: , , , , ,