İnsanların Sizi İnternette Bulmasını Kolaylaştırın

İnternet’te reklam yayınlamak, alıcı satıcı ilişkilerini değiştirdi. Eski telefon rehberlerinin yerini artık neredeyse tümüyle arama motorları, online dizinler, inceleme siteleri ve sosyal ağlar aldı. Tüm bu dijital alanlar, dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi bir kişi tarafından kullanılabilir olsa da; birçoğu yerel hedef kitlenize reklam yayınlamanızı da sağlıyor.

Öncelikle, tüm dünyanın İnternet kullandığını unutmayın. Diğer bir deyişle, Anadolu yakasında bir bisiklet mağazanız varsa, Avrupa yakasında yaşayanlar, hatta Sydney ve New York’ta yaşayanlar da sizi İnternet’te bulabilir. Ancak, New York’ta yaşayan birinin sizden ürün satın almak için okyanusu geçmesi beklenmeyeceği için New York’lulara yönelik reklam harcaması yapmanız akıllıca olmaz.

Birçok farklı kanal yoluyla, online yerel reklamlar yayınlayabilirsiniz. Arama motorları, yerel dizinler, inceleme siteleri ve sosyal ağlar başlangıç yapabileceğiniz ideal yerlerdir.

Arama motorlarında, kullanıcılar belirli arama terimleri girdiğinde reklamınızın gösterilmesini sağlayacak şekilde teklif verebilirsiniz. Önde gelen arama motorlarının tümü, reklamlarınızın gösterimini yalnızca belirli yerler ve bölgelerdeki insanlarla sınırlamanıza olanak tanır. Örneğin, “bisiklet tamiri” gibi bir anahtar kelimeye teklif veriyorsanız, teklifinizi, reklamınızın yalnızca mağazanıza 20 kilometre mesafe içindeki kullanıcılara gösterilmesi için ayarlayabilirsiniz.

Peki başka neler var? Facebook ve Linkedin gibi sosyal ağlar, yerel müşterileri hedeflemek için işletme sayfalarının yanı sıra ücretli reklam hizmeti de sunuyor. Sosyal ağlar kişilerin nerede olduğunu saptayabilir ve tıpkı arama motorlarında olduğu gibi, reklamlarınızı yalnızca yakınlardaki kişilere gösterebilir.

Elbette, yerel dizinler ve inceleme web siteleri de reklam olanakları sağlamaktadır. Genellikle ücretsiz olan işletme girişinizin dışında, düşük bir ücret karşılığında reklamınızın, arama sonuçları ve hatta rakiplerinizin işletme girişleri gibi en önemli konumlarda gösterilmesini sağlayabilirsiniz!

Yerel reklamlar, yakınlardaki biri reklamınızı gördüğünde bu fırsatı değerlendirmenizi sağlayan oldukça kullanışlı olanaklar da sunar. Öncelikle, mesajınız mağazanızın yakınında bulunan birine uygun şekilde uyarlanabilir. Ayrıca, birçok yerel reklam kanalı sadece kendilerine has bir takım özellikler sunmaktadır. Çalışma saatlerinizi ekleyebilir ve reklamlarınızı yalnızca mağazanızın açık olduğu saatler içinde yayınlayabilirsiniz. Diğer yandan, kişilerin akıllı telefon veya mobil cihazlarında mağazanızın yol tarifini almasına, tek dokunuşla sizi telefonla aramasına imkan verebilir veya hakkınızdaki tüm olumlu yorumlara göz atmalarını sağlayabilirsiniz.

Arama motorları, sosyal ağlar, dizinler veya inceleme sitelerinden hangisini kullanmayı seçerseniz seçin, reklam bütçenizi yakınınızdaki kişilerle sınırlamak ve yerel reklamların kendine has özelliklerinden yararlanmak, o bölgedeki iş hacminizi artırmaya yardımcı olabilir.

Etiketler: ,