Kurumsal Web Sitesi Nasıl Olmalıdır?

Kurumsal web sitesi nasıl olmalıdır?

Kurumsal web sitesi, web sitesi, web tasarımı

KURUMSAL WEB SİTESİ NASIL OLMALIDIR?

Geçmişte potansiyel müşteriler genellikle bir markayla ilgili ilk izlenimlerini işletmeyi ziyaret ettiklerinde edinirlerdi. Günümüzdeyse ilk izlenim çoğu zaman web sitesi ziyareti sırasında ediniliyor. Dolayısıyla, güçlü bir marka imajına sahip olmak isteyen ya da var olan güçlü marka imajını arttırmak isteyen her işletmenin, iyi tasarlanmış kurumsal bir web sitesine ihtiyacı var. Biz de bu yazımızda iyi bir kurumsal web sitesi tasarımının nasıl olması gerektiği konusunda paylaşımlarda bulunacağız.

Önce İçeriğin Ana Hatlarını Belirleyin

Kurumsal web sitenizin tasarımı için bir ajansla görüşmeye başlamadan önce, sitenizin kabaca nasıl gözükmesini istediğinize, içeriğinde neler olması gerektiğine karar vermenizde yarar var. Böylece iyi bir brief verebilir ve tasarım sürecinin sağlıklı ilerlemesini sağlayabilirsiniz. Elbette web tasarımcılar size çok iyi fikirler verecektir, yine de ihtiyacınızın ne olduğunu net bir şekilde ortaya koymanız daha iyi sonuçlar elde etmenizi sağlayacağını bilmenizde yarar var.

Karmaşadan Kaçının

Kullanıcılar web sitelerinde uzun süre gezinerek bir şey aramak yerine, aradıklarını hızlıca bulmak ve istedikleri bilgiye ulaşmak isterler. Dolayısıyla web sitenizin sade ve basit bir tasarımı olması, kategorilerin net bir şekilde düzenlenmesi, özetle kullanıcı dostu olması önem taşımaktadır. Aslında hedef kitlenizin kurumsal web sitenizde en çok neler arayacağını zaten bilirsiniz; bu bilgileri onlara, sadelikten uzaklaşmayarak anasayfada sunmak oldukça işe yarayan bir yöntemdir. Daha ayrıntılı bilgi edinmek isteyen kullanıcılar içinse detay sayfalara yönlendirme yaptırabilirsiniz.

Kurumsal Kimliğinizle Uyumuna Dikkat Edin

Web siteniz de kurumsal kimliğinizin bir parçasıdır. Dolayısıyla web sitesi tasarımının da logonuzla, kurumsal renklerinizle uyum içerisinde olmasına önem verin.

Çarpıcı ve Kaliteli İçerikler Kullanın

Birçok web sitesi tasarımında karşılaşılan çok önemli bir hata, mükemmel bir tasarım yapılsa da içeriğe gereken önemin verilmemesidir. Kurumsal web sitenizde bilgilendirici, dikkat çekici ve özgün metinler kullanılması marka bilinirliğinize katkı sağlayacağı gibi SEO konusunda da gücünüzü arttıracaktır. Görsel içerikte de ilgi çekecek, kaliteli, etkileyici görsellere ve videolara yer vermelisiniz.

Mobil Uyumlu (Responsive) Olmasına Dikkat Edin

Günümüzde pek çok kullanıcı web sitesi ziyaretlerini mobil cihazlardan gerçekleştiriyor. Bu sebeple kurumsal web sitesi tasarımında en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biri de web sitesinin responsive olması.
Web Tarayıcıları ile Uyumlu Olmalı
Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da tüm kullanıcıların web sitenizi rahatça ziyaret edebilmesi için sitenin tüm web tarayıcılarla uyumlu olması.

Zamanın Değerini Bilin!

Web sitesi ziyaretçilerinizin fazla zamanı olmadığını unutmayın. Ne kadar mükemmel bir web siteniz olsa da, ziyaretçileriniz giriş yapmaya çalıştığında birkaç saniye içerisinde siteniz açılmazsa oturumu kapatacaklardır. Ayrıca arama ağları da yavaş açılan web sitelerini alt sıralara attığı için web sitenizin açılış hızının yüksek olması önemlidir.
Sonuç olarak kurumsal bir web sitesi tasarımı markalaşma sürecinde oldukça önemli olmakla birlikte, oldukça meşakkatli bir iştir. Ayrıca web sitesi tasarımının tamamlanmasıyla iş bitmemekte, sonrasında da gereken güncellemelerin yapılması gerekmektedir. Dolayısıyla kurumsal web sitesi tasarımı yaptırırken profesyonellerle çalışmak önem taşımaktadır. Metro Web olarak deneyimli ekip arkadaşlarımızla web sitesi tasarımları gerçekleştiriyoruz, neler yaptığımız hakkında ayrıntılı bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Etiketler: , , ,