Web Sitesi Nedir?

Web Sitesi Nedir

Akıllardaki web sitesi nedir sorularını detaylı şekilde cevaplandırıyoruz. Web siteleri internetin en önemli unsurlarından biridir. İlk web sitesi 1990 yılında Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi CERN’de İngiliz fizik mühendisi ve bilgisayar uzmanı Tim Berners-Lee tarafından oluşturuldu. 3 yıl sonra, 1993’te CERN, herkesin World Wide Web’e ücretsiz olarak erişebileceğini ve kullanabileceğini duyurdu.

Web sitesi nedir; tek bir etki alan adını taşıyan, herkesin erişebildiği, birbiriyle bağlantılı web sayfaları topluluğudur. Web siteleri, çeşitli amaçlara hizmet etmek için bir kişi, grup, işletme veya kuruluş tarafından oluşturulabilinir.

Web siteleri sunucularda barındırılır. Bir bilgisayardan veya mobil cihazdan Chrome, Internet Explorer gibi bir web tarayıcısından URL adresini girerek veya Google, Bing gibi bir arama motorundan aratılarak ziyaret edilmesi ile ulaşılır.

Web siteleri; Online satış siteleri, Haber siteleri, Oyun siteleri, Tanıtım siteleri, Blog siteleri, Kurumsal web siteleri, Kişisel web siteleri, Paylaşım siteleri, Forum siteleri dahil olmak üzere neredeyse sonsuz çeşitlilik barındırır. Bir web sitesindeki sayfalar genellikle metin ve diğer medya ögelerinin bir karışımıdır. Bununla birlikte, web sitelerinin belirli şekli ve kuralları yoktur. Fakat birçok site, web sitesindeki diğer kategorilere ve içeriğe bağlanan standart bir ana sayfa modelini tercih eder.

Web Sitesi Bölümleri

Ana sayfa, sitenin tüm kategorilerini barındıran ana bölümünü temsil eder. Sıklıkla ana sayfa, diğer tüm sayfalara erişilebilen bir tür merkez olarak kullanılır. Tutarlı bir yapıda birkaç başka sayfanın bağlandığı dahili bir web sayfası yerine “ana sayfa” denilmektedir. Her sayfa bir HTML belgesidir. Tüm HTML belgeleri, kullanım kolaylığı için bir gezinme çubuğunda birleştirilebilen köprüler veya basit bir bağlantı yoluyla bağlanır.

Sadece ana sayfa yerine her sayfada görüntüleyebilmeyi ve kullanıcının ana web sitesi yapısı boyunca hızlı bir şekilde hareket etmesini gezinme çubuğu sağlar.

Çoğu web sitesinin diğer bir önemli bölümü, her sayfanın altında bulunan bir bölüm olan altbilgidir. Genellikle altbilgi, benzer web sitelerine ve diğer kaynaklara yönlendirme içeren bağlantılardır. Hizmet şartlarına bağlantılar, gizlilik politikası ve iletişim sayfalarının yanı sıra sitenin sahibi olan şirketin fiziksel adresi gibi birçok önemli bilgiler barındırır.

Başlangıçta, web siteleri alan adlarına göre kategorize edildi. Bazı örnekler şunlardır:

  • Devlet kurumu web siteleri = .gov
  • Eğitim kurumlarının web siteleri = .edu
  • Kâr amacı gütmeyen kuruluşların web siteleri = .org
  • Ticari web siteleri = .com
  • Bilgi siteleri = .info

Alan uzantıları hala var olsa da, bir web sitesinin gerçek içeriği hakkında çok bilgi veriyorlar. Günümüz internetinde “.com” uzantısı, diğer birçok ülkeye özgü uzantılarla (.it, .de, .Co.uk, .fr, vb.) birlikte en popüler alan adıdır.

 

 

Etiketler: , , , ,